top of page

Wyjazd edukacyjny uczniów w ramach projektu „Szkoła równych szans!”

 

W dniach 18-20 czerwca 2018r. stu dwudziestu ośmiu uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Sierpc uczestniczyło w darmowym, trzydniowym wyjeździe edukacyjnym w ramach projektu "Szkoła równych szans!", który jest realizowany przez Gminę Sierpc ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem wyjazdu była edukacja uczniów w zakresie dorobku kulturalnego, gospodarczego i naukowego. Organizatorzy wycieczki zapewnili dzieciom i młodzieży wiele atrakcji. Za oknami wspaniała pogoda, aż żal siedzieć w szkolnych ławkach, dlatego na koniec roku szkolnego gmina Sierpc zaprosiła dzieci uczestniczące w projekcie edukacyjnym na wspaniałe lekcje przyrody, fizyki, biologii, historii i sztuki. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania pięknego Starego Miasta w Warszawie.

Kolejnym punktem  wyjazdu była Farma Iluzji, czyli Park Edukacji i  Rozrywki w Mościskach. Prawdziwych magicznych przeżyć dostarczyło zwiedzanie Latającej Chaty Tajemnic oraz wizyta w tajemniczym AmesRoomie, w którym proporcje  wzrostu zależą od miejsca usytuowania osoby.  W Muzeum Iluzji uczniowie zastanawiali się nad grawitacją, lewitacją i złudzeniami optycznymi oglądając latające piłeczki, dziwne lustra zniekształcające postacie i kopiujące obraz. Podczas wędrówki po Parku szukali przygód w Wiklinowym Labiryncie, starali się odkryć zagadkę Lewitującego Kranu, zaglądali do Studni Nieskończoności. Niesamowitych wrażeń dostarczyła  przeprawa tratwami przez Zaklęty Staw, przejście przez Tunel Zapomnienia czy  jazda w Zakręconym Domku.

Kolejny dzień to zwiedzanie Pałacu Radziwiłłów wraz z ogrodem w stylu francuskim w Nieborowie oraz spacer po Ogrodzie Romantycznym w Arkadii.

Trzeciego dnia wyjazdu uczniowie mieli także możliwość obcowania z ciekawymi gatunkami roślin w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Niektóre z nich dzieci mogły dotknąć, a nawet spróbować. Podziwiali Narodową kolekcjęodmian uprawianych róż, Kolekcję Flory Polski oraz zwiedzali oranżerie z tropikalną roślinnością . Po spacerze wszyscy udali się do budynku naukowego, gdzie przygotowali preparaty, które potem obserwowali pod mikroskopem. 

W środę uczniowie odwiedzili także Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. To niezwykłe miejsce. Od wejścia zwiedzających zachwyca oryginalna architektura budynku, a po znalezieniu się w środku uznanie wzbudzają nowoczesne, często multimedialne eksponaty muzealne. Miejsce jest  dopracowane jest w każdym calu i w bardzo ciekawy sposób  uczy historii. W trakcie pobytu dzieci poznały przeszłość i współczesną kulturę żydowską. Wzięły udział w dwugodzinnych warsztatach, podczas których same wyszukiwały informacje na wystawach. Zwiedziły także  muzeum z przewodnikiem. Zobaczyły wspaniale odtworzoną synagogę, dworzec czy żydowską ulicę. Mogły poczuć się jak król Stanisław August Poniatowski i zasiąść na jego tronie, wydrukować sobie pamiątkową rycinę,  bilet na przejazd pociągiem czy zaprojektować własną monetę.  Było to dla nich niezwykłe doświadczenie. 

Dzieci i młodzież zakwaterowani byli w hotelu „EKWOS”, otoczonym  lasami i dużym terenem rekreacyjnym. Na jego terenie znajdują się korty tenisowe, kilka boisk, mini zoo oraz centrum fitness. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby wycieczka wszystkim uczestnikom dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

bottom of page